„QSL-lap” változatai közötti eltérés
18. sor: | 18. sor: | ||
Ezen kötelező tartalmi elemeken kívül a QSL-lapon gyakorta szerepelnek egyéb adatok, információk az állomásról, a használt berendezésekről, az operátorról, illetve az állomás helyéről. A QSL-lap gyakorta fényképes képeslap-jellegű, de a célnak egyszerű egyoldalas, az összeköttetés adatainak igazolására szorítkozó lapok is megfelelnek. A QSL-lap méretére, formájára vonatkozóan nincs megkötés, azonban leggyakoribb, és de facto sztenderdnek mondható a 9x14 cm méretű, vagy ekkora méretre hajtott lap. Az ettől eltérő méretű lapok kezelése, illetve továbbítása nehézségeket okoz (pl. lap meggyűrődik vagy más lapok között eltűnik). | Ezen kötelező tartalmi elemeken kívül a QSL-lapon gyakorta szerepelnek egyéb adatok, információk az állomásról, a használt berendezésekről, az operátorról, illetve az állomás helyéről. A QSL-lap gyakorta fényképes képeslap-jellegű, de a célnak egyszerű egyoldalas, az összeköttetés adatainak igazolására szorítkozó lapok is megfelelnek. A QSL-lap méretére, formájára vonatkozóan nincs megkötés, azonban leggyakoribb, és de facto sztenderdnek mondható a 9x14 cm méretű, vagy ekkora méretre hajtott lap. Az ettől eltérő méretű lapok kezelése, illetve továbbítása nehézségeket okoz (pl. lap meggyűrődik vagy más lapok között eltűnik). | ||
− | A QSL-lapokat az összeköttetést követően postai úton ([[ | + | A QSL-lapokat az összeköttetést követően postai úton ([[Direkt lapküldés]]) vagy úgynevezett [[QSL-iroda]]n keresztül szokás elküldeni. Egy partnernek általában elegendő sávonként és üzemmódonként egy lapot küldeni, azonban a partner kifejezett kérésére illendő olyankor is lapot küldeni, ha adott sávú és üzemmódú összeköttetésről már küldtünk korábban igazolólapot. |
A lap 2006. június 7., 10:19-kori változata
A QSL-lap a rádióamatőr összeköttetések igazolására, illetve megfigyelések vételjellemzésére szolgáló, rendszerint előrenyomtatott kártya.
A QSL-lap igazolja, hogy egy adott összeköttetés valóban létrejött, az összeköttés megtalálható az ellenállomás forgalmi naplójában (LOG) is. Ugyan egyre terjednek az elektronikus QSL-rendszerek is, ma még a QSL-lap az az igazolás, amelyet a rádióamatőr diplomákhoz mindenképpen elfogadnak.
A QSL-lapon mindenképpen szerepelnek az alábbiak:
- állomásunk saját hívójele, amelyet az összeköttetéskor használtunk
- állomásunk földrajzi helye
- a partner hívójele
- az összeköttetés dátuma
- az összeköttetés időpontja (UT / GMT-ben)
- frekvencia vagy sáv
- alkalmazott adásmód(ok)
- az ellenállomás jeleinek vételjellemzése az adott adásmódnak megfelő sztenderd skálán (pl. RS / RST / RSV stb.)
- az igazolás hitelesítése (aláírás, digitális aláírás, hitelesítő bélyegző)
Ezen kötelező tartalmi elemeken kívül a QSL-lapon gyakorta szerepelnek egyéb adatok, információk az állomásról, a használt berendezésekről, az operátorról, illetve az állomás helyéről. A QSL-lap gyakorta fényképes képeslap-jellegű, de a célnak egyszerű egyoldalas, az összeköttetés adatainak igazolására szorítkozó lapok is megfelelnek. A QSL-lap méretére, formájára vonatkozóan nincs megkötés, azonban leggyakoribb, és de facto sztenderdnek mondható a 9x14 cm méretű, vagy ekkora méretre hajtott lap. Az ettől eltérő méretű lapok kezelése, illetve továbbítása nehézségeket okoz (pl. lap meggyűrődik vagy más lapok között eltűnik).
A QSL-lapokat az összeköttetést követően postai úton (Direkt lapküldés) vagy úgynevezett QSL-irodan keresztül szokás elküldeni. Egy partnernek általában elegendő sávonként és üzemmódonként egy lapot küldeni, azonban a partner kifejezett kérésére illendő olyankor is lapot küldeni, ha adott sávú és üzemmódú összeköttetésről már küldtünk korábban igazolólapot.