„Antennák” változatai közötti eltérés

Innen: HamWiki
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
 
(9 közbenső módosítás, amit 3 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
5. sor: 5. sor:
 
== Előszó ==
 
== Előszó ==
  
A jó '''antenna''' a legfontosabb eleme egy rádióállomásnak. Sokan elhanyagolják ezt a kérdést és ''valami dróttal'' rádióznak, pedig hihetetlen különbségeket lehet tapasztalni egy jó antenna használata esetén. Sajnos azt is el kell fogadni, a mai viszonyok nem kedveznek nekünk. Aki például nem családi házban lakik, annak rendkívül nehéz megfelelő engedélyek birtokába jutnia. Ennek ellenére törekedni kell a kivitelezhető legjobb antenna megépítésére.
+
A jó '''[[antenna]]''' a legfontosabb eleme egy rádióállomásnak. Sokan elhanyagolják ezt a kérdést és ''valami dróttal'' rádióznak, pedig hihetetlen különbségeket lehet tapasztalni egy jó antenna használata esetén. Sajnos azt is el kell fogadni, a mai viszonyok nem kedveznek nekünk. Aki például nem családi házban lakik, annak rendkívül nehéz megfelelő engedélyek birtokába jutnia. Ennek ellenére törekedni kell a kivitelezhető legjobb antenna megépítésére.
  
 
Néhény fontosabb téma bevezetésként:
 
Néhény fontosabb téma bevezetésként:
17. sor: 17. sor:
  
 
* [[Tekercsantennák]]
 
* [[Tekercsantennák]]
 +
* [[Mágneses hurokantenna]]
  
 
== Antennák a [[rövidhullám]]ú sávokra ==
 
== Antennák a [[rövidhullám]]ú sávokra ==
  
* [[Huzal antennák]]
+
* [[Huzalantennák]]
 +
* [[Inverted Omega Antenna ]]
 
* [[Hurokantennák]] - Delta loop, quad
 
* [[Hurokantennák]] - Delta loop, quad
 +
* [[Mágneses hurokantenna]]
 
* [[BEAM antennák]]
 
* [[BEAM antennák]]
 
* [[EH antenna]]
 
* [[EH antenna]]
32. sor: 35. sor:
 
* [[Yagi antennák]]
 
* [[Yagi antennák]]
 
* [[Hurokantennák]] - Delta loop, quad
 
* [[Hurokantennák]] - Delta loop, quad
 +
* [[ Mágneses hurokantenna]]
 
* [[Ablakkeret antennák]]
 
* [[Ablakkeret antennák]]
 
* [[Mobil antennák]]
 
* [[Mobil antennák]]
42. sor: 46. sor:
  
 
== Egyéb mechanikai konstrukciók ==
 
== Egyéb mechanikai konstrukciók ==
 
== Mágneses antenna. ==
 
 
A mágneses hurokantennákról sok gyakorlati leírás található a neten. A szükséges rézcső átmérők és a nagyfeszültségű hangolókondenzátorok részletes leírásán túl, az elvi működés is érdekelt volna. Erről nem találtam meggyőző leírást. Egy unalmas téli délutánon összeraktam tehát az ábrán látható mágneses hurkot, hogy tanulmányozhassam.
 
[[Kép:magloop.jpg]]
 
 
Arra gondoltam, nem rézcsővel kezdem. A mágneses hurokantennám legfeljebb nagyobb veszteséggel fog működni, de a 4 mm átmérőjű hajlékony rézhuzal is megteszi kezdetben. A két tetőfedő lécből kialakított keresztbe bevert szögekre feltekertem 2 menetet, és a két vége közé beiktattam egy nagy légrésű forgót. Az állólemezek között 5mm a távolság, ebbe fordulnak be a 0.5 mm vastag forgó lemezek. A végkapacitás 150 pF. A keret nagyobbik menetének átlója 163 cm. A belső menet 4 cm.re van a külsőtől.A keret belsejébe az ábrán látható módon egy háromszög alakú csatolóhurkot alakítottam ki 0.5-ös zománchuzalból, kikötöttem egy csokira, rákapcsoltam egy RG58-at és bedugtam a TS180 antennabemenetébe.
 
A forgót hangolva egyből megtaláltam a 80 m-es sávot. S7-S8 között ingadozott az S mérő, és szépen szóltak az állomások. Átváltottam 7 megára a forgót teljesen kiforgatva itt is találtam rezonanciát. A menetek távolságának állítgatásával ( műanyag bilincsek és egy széttört műanyag vonalzóból kialakított távtartók ) sikerült úgy beállítanom a tekercsem induktivitását, hogy 3.5 ön nem volt teljesen beforgatva, és 7-en sem kellett teljesen kiforgatni a forgót, amikor sávot váltottam. Mivel a léckeretet egy régi forgófotel talpára szereltem, azonnal lehetett vizsgálni az irányhatást. A távvezérelt forgatót egyelőre nem alkalmaztam, mert az egész keretet kézzel is tudtam forgatni. A forgókondit is elértem kézzel. Határozott irányérzékenységet tapasztaltam. A keret tengelyébe eső állomások elhalkultak, pedig a kísérletet egy pincehelységben végeztem. Meglepett a rezgőkőr nagy jósága. A forgó egész kis elfordítására jelentős hangerőváltozásokat tapasztaltam. Amikor bedugtam a keret helyett a 80/40 m-es dipólomat, az S mérő felment 59 fölé, de sokkal zajosabbnak tűnt a sáv. A kerettel tisztán és halkan szóltak az állomások, a dipólokkal erősen és zajosan.
 
 
  
 
* [[Antennaárbocok]]
 
* [[Antennaárbocok]]
 +
* [[impedanciaillesztés, szimmetrizálás rádiófrekvencián]]
  
[[Kategória:Tartalomjegyzék]]
+
[[Kategória:Antennák]]

A lap jelenlegi, 2008. november 23., 00:08-kori változata

Mottó: A legjobb erősítő az antenna.

Folyománya: A legjobb antenna az ellenállomásig ér.

Előszó

A jó antenna a legfontosabb eleme egy rádióállomásnak. Sokan elhanyagolják ezt a kérdést és valami dróttal rádióznak, pedig hihetetlen különbségeket lehet tapasztalni egy jó antenna használata esetén. Sajnos azt is el kell fogadni, a mai viszonyok nem kedveznek nekünk. Aki például nem családi házban lakik, annak rendkívül nehéz megfelelő engedélyek birtokába jutnia. Ennek ellenére törekedni kell a kivitelezhető legjobb antenna megépítésére.

Néhény fontosabb téma bevezetésként:

Az antennák villámvédelme nagyon fontos! Ha külső antenna építésén töröd a fejed, ezt mindenképp olvassd el. De a másik kettő szócikket is érdemes elolvasni.

Antennák a hosszúhullámú (2200 méteres) sávra

Antennák a rövidhullámú sávokra

Antennák az URH sávra

Antennák az SHF sávra

Egyéb mechanikai konstrukciók