Moxon antenna
A Moxon antenna egy kételemes antenna, némileg hasonlóságot mutat a Yagi antennával. Azonban az elemek végei hátra vannak hajlítva és szigetelő közbeiktatásával össza vannak fogva. Ez a tulajdonsága főleg a rövidhullámra méretezett antenna esetén megkönnyíti a tartómechanika kivitelezését.
Tartalomjegyzék
A Moxon antenna története, jellemzői
Ezt az antenna-ötletet Les Moxon, G6XS publikálta először a QST magazin 1952. júliusi számában. Az antenna 4.2 dBd körüli nyereséggel bír és állítólag igen erőteljes, 30 dB körüli előre-hátra viszony érhető el vele. A talpponti impedanciája 50 ohm szimmetrikus.
A Moxon antenna méretezése
<szamolo sor=11 oszlop=24 szoveg="A Moxon antenna méretei méterben\\E = B+C+D . Yszár a 4 tartó hossza, ha a\\vízszinteshez képest ekkora szöggel áll felfelé.">f = 145.525 mega;;λ = 300 mega/f;A = 0.3619*λ;B = 0.0517*λ;C = 0.0129*λ;D = 0.0685*λ;E = 0.1332*λ;;átló = sqrt(A*A + E*E); Yszár = átló/2/cos(30);</szamolo>
A Moxon antenna rögzítése
- kisméretű és önmagát megtartani képes elemek esetén elég egyetlen vízszintes szigetelőből készített merevítő, például 2 méteren.
- X alakú merevítővel elkészíteni az antennát és a merevítőt az árbochoz rögzíteni.
- a ruhaszárítóknál ismert 4 ágú Y tartóárboc szárait éppen a Moxon antenna kifeszített huzaljai tartják össze. Ez főleg kitelepülős vízszintes antennánál jöhet jól.
Többsávos Moxon antenna
A Moxon antenna többsávos kivitelben is elkészíthető. Ezt hasonlóan lehet megoldani, mint az legegyszerűbb többsávos dipólantennát, ahol valójában minden sávra 1-1 dipól rezonál.