Löket

Innen: HamWiki
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Frekvenciamoduláció (FM)

A frekvenciamoduláció során a vivő frekvenciáját változtatjuk a moduláló jel pillanatértékével arányosan. A moduláló jel maximális értékénél a legnagyobb a vivő frekvenciájának megváltozása; ez a maximális vivőfrekvencia változás a frekvencialöket (Δf). Frekvenciamodulációnál az ún. modulációs index a frekvencialöket és a moduláló jel frekvenciájának hányadosa:

m = Δf/fm

Szinuszos moduláló jel esetén a frekvenciamodulált jel alakulását az 1. ábra mutatja.



FM1.jpg
1. ábra


A frekvenciamodulált jel (ufm) amplitudója állandó, frekvenciája pedig a moduláló jel pillanatértékétől függ: az ábrán a moduláló jel amplitúdójának növekedésekor a modulált jel frekvenciája nő.

A moduláló jel (um) amplitúdójának változása a frekvenciamodulált jel (ufm) frekvenciájának változását okozza, a moduláló jel frekvenciája azt határozza meg, hogy a modulált jel frekvenciája milyen időközönként változik.

Számítással kimutatható, hogy a frekvenciamodulált jel is egy sávot foglal el a frekvenciatartományból. A sávszélesség a modulációs indextől függ:

  • Keskeny sávú frekvenciamodulációnál (NBFM = Narrow Band Frequency Modulation) m < 1, ekkor közelítőleg a sávszélesség B = 2*fm, azaz a moduláló jel legnagyobb frekvenciájának kétszerese.
  • Széles sávú frekvenciamodulációnál (WBFM = Wide Band Frequency Modulation) m > 1, a sávszélesség pedig (közelítőleg) a löket kétszerese.


Fázismoduláció

Ha a moduláló jel pillanatértékével arányosan a vivő fázisát változtatjuk meg, fázismodulációról beszélünk. A fázislöket a moduláló jel maximális értékéhez tartozó fázisszög változás (radiánban kifejezve).