Sáváteresztő szűrő

Innen: HamWiki
A lap korábbi változatát látod, amilyen HA5LQ (vitalap | közreműködések) 2008. január 14., 17:01-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „=Sáváteresztő szűrő (sávszűrő)= A sáváteresztő szűrő (röviden sávszűrő) feladata az, hogy egy frekvencián (és az annak szűk környezetét jelentő frek...”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Sáváteresztő szűrő (sávszűrő)

A sáváteresztő szűrő (röviden sávszűrő) feladata az, hogy egy frekvencián (és az annak szűk környezetét jelentő frekvenciasávban) kis csillapítást, ezen a sávon kívül nagy csillapítást tanúsítson. Tömbvázlatokon alkalmazott jele az 1. ábrán, frekvenciamenete a 2. ábrán látható. Az alsó és felső, áthúzott hullámvonal jelzi, hogy a sávon kívül eső alacsony és magas frekvenciákat nem engedi át a szűrő.

Sávszűrő1.jpg
1. ábra: Sáváteresztő szűrő (sávszűrő)


Sávszűrő2.jpg
2. ábra: Sávszűrő frekvenciamenete


Egy LC elemekkel megvalósított sávszűrő kapcsolása a 3. ábrán látható.

Sávszűrő3.jpg
3. ábra: Sávszűrő kapcsolása


A „T” elrendezésű sávszűrő két soros rezgőköre (L1 - C1) rezonanciafrekvenciáján kis ellenállást tanúsít (ugyanekkor a „T” szárában elhelyezett L2 - C2 párhuzamos rezgőkörnek nagy az impedanciája). Így az egymáshoz közelre beállított rezonanciafrekvenciák sávjában a szűrőnek kicsi a csillapítása. A szűrő sávszélességét (azoknak a frekvenciáknak a távolságát, ahol az átvitel 3 dB-el csökken) az egyes rezgőkörök rezonanciafrekvenciájának, ill. jóságának változtatásával lehet beállítani.