Adatátviteli rendszerek csoportosítása

Innen: HamWiki
A lap korábbi változatát látod, amilyen HG2ECZ (vitalap | közreműködések) 2007. január 7., 01:56-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Adatmennyiség egysége szerint

Karakter-orientált átvitel

Karakterorientált rendszerben az adatátvitel egysége a karakter. A sugárzás bármely karakternél felfüggeszthető. Ilyen például a PSK31 üzemmód.

Adatblokk-orientált átvitel

Blokkorientált átvitel esetén az adat blokkokba van szervezve, a blokk elején egy felvezetőkarakter jelzi a kezdetét, a blokkok végén pedig ellenörzőösszeg és zárókarakter található. Ilyenre példa a csomagrádió üzemmód HDLC keretezése.

Adatfolyam típusú átvitel

Adatfolyam típusú átvitel esetén nem beszélhetünk logikai blokkokról, hanem egy protokoll nélküli adatátvitelről. Példa erre egy A/D átalakító kimenete, amely csak ontja magából az adatot.


Adatátviteli eszközök esetén

Csomagkapcsolt rendszerek

Az adat blokkokba van foglalva. Minden adatblokk adása után lehetőség nyílik, hogy más eszköz is adjon a csatornára.

Amennyiben a fogadó állomásnak további eszköz felé kell továbbítani az adatot, akkor átveszi, opcionálisan CRC-t ellenőriz majd a csomagot megismétli a másik csatlakozási pontján, amikor az ottani adatforgalom lehetővé teszi.

Vonalkapcsolt rendszerek

Ez esetben az adatcsatornán folytonos bitfolyam továbbítódik, ahol minden N. bit az N. logikai csatorna bitjeinek következő eleme. A helyes bitsorrend az átviteli csatorna felépülése során szinkronizálódik, azaz hogy melyik a keret 0. bitje.

Jó példa erre az E1 vagy amerikai megfelelője a T1. Az E1 esetén 32 db egyenként 64 kbps sebességű vonal lesz a 0..31. időrésbe ültetve, ezáltal a 2 Mbps sebességű E1 vonal statikusan feldarabolható 32 db 64 kbps sebességű alcsatornára, amely alcsatornák dinamikusan össze is foghatók x*64 kbps sebességű vonallá.

A vonalkapcsolt adatátviteli hálózat jellemzője, hogy a rendszer bekapcsolásakor illetve valamely okból történt szétesése után szinkronizálja magát a többi egységgel, majd folyamatosan küldi a biteket a túloldalra illetve fogadja másik frekvencián a visszairányt. Érdekes jellegzetessége, hogy az ilyen rendszerekből kialakított hálózat minden eleme pontosan ugyanazzal a sebességgel (órajellel) dolgozik, ellenkező esetben megcsúszhatna egy bitnyit, amely a benne található időrés alapú csatornák felcserélődéséhez vezetne. Ezen tulajdonsága miatt szinkronhálózatnak is hívják a vonalkapcsolt rendszereket.

A vonalkapcsolt rendszerek előnye a rendszerszinten számított kis késleltetésben rejlik, illetve abban, hogy a logikai csatornák teljes egészében elkülönülnek egymástól. Hátránya a statikus feloszthatósága.

A statikus felosztást áthidalhatjuk, amennyiben a vonalkapcsolt rendszerekben adatblokk orientált átvitelt végzünk. Ekkor speciális kóddal jelezni kell a keret kezdetét és végét illetve gondoskodni az adatblokkon belüli ilyen minta előfordulása esetén a transzparens helyettesítést. Ezzel a módszerrel a csomagkapcsolt rendszerek adatai továbbíthatóvá válnak vonalkapcsolt hálózat felett is.

Fordítva, tehát csomagkapcsolt hálózaton vonalkapcsolt adatok továbbítása csak a késleltetés megnövekedése által valósítható meg.