Wavelet transzformáció
A lap korábbi változatát látod, amilyen HG2ECZ (vitalap | közreműködések) 2010. január 10., 22:01-kor történt szerkesztése után volt. (kezdet + kategória)
Tartalomjegyzék
Mi ez?
A wavelet transzformáció is spektrális felbontás, azonban nem szinuszos harmonikusokra bontjuk fel a jelet, ahogy azt a Fourier transzformáció esetén tettük, hanem különböző frekvenciájú négyszögjelekre.
Miért kellemes ez?
A szinuszos alkotókra bontás során a szinuszjeleket gyakran nem tudtuk a blokkhatáron végződtetni, ezáltal átlapolódás keletkezik, amit megfelelő ablakozófüggvénnyel súlyozva (szorozva) a mintákat, a blokk szélén levő törés már nem befolyásolta jelentősen a valódi spektrumkép kiszámíthatóságát.
Wavelet transzformáció esetén
- pontosan blokkhatáron tudjuk végződtetni a transzformációt, nincs törés és nincs a visszaalakítás során a blokkok összeillesztésénél sem probléma.
- nem kell sin() és cos() függvényekkel és ennek hosszú tört értékeivel számolni, hanem csak az érték és az érték -1-szeresével van dolgunk. Ezáltal a szorzás műveletét mellőzve sokkal kisebb erőforrás igényű.
- Vigyázz! A tekercs és a kondenzátor továbbra is szinuszos harmonikusok szerint ismeri a fizikát. Azaz a wavelet transzformáció tisztán számokkal való műveletek esetén alkalmazható. Ez a korlátja.
Hol használjuk?
Legfőbb területe a kép négyszögjel-alapú spektrális felbontása, szűrése és a képtömörítés.