„Vita:Rádióamatőr sávok” változatai közötti eltérés
(Nincs különbség)
|
A lap 2006. augusztus 7., 16:28-kori változata
Csak a pontosítás kedvéért:
1. Kimaradt a hangfrekvencia illetve a hangfrekvenciás tartományba eső elektomos és/vagy mágneses hullámú frekvencia.
A hangfrekvencia elnevezése AF=Audio frequency, az elekto és/vagy mágneses hullámú frekvencia elnevezése vélhetőleg VLF=Very low (valued) frequency - ellenőrizzétek! Mintha lenne SLF is.
10kHz-en működött/talán még most is működik az Omega globális pozicionáló rendszer (5 adóval a világ különböző pontján, a GPS elődje). VLF-en zajlott a tengeralattjáró kommunikáció is.
2. A frekvencia értéket mutató számot nem a magasság, hanem a nagyság jellemzi (value=érték, high value= nagy érték, super high value=szuper nagy érték, etc. Javaslat: a "magas" szó helyett a "nagy" szó használata, mögé értve, de nem leírva az "értékű" szót is, mint ahogy az angolban is így értendő.
A magasság fizikai hosszra utal, amelyet vertikális irányban értelmezünk (pl. egy antenna oszlop, antenna magasság, épület magasság, stb.).
3. A "tremendous(ly)" szót a műszaki világban "óriási", "óriásian" értelemben használják. A "félelmetesen" szó nem műszaki kategória, ezért itt magyarul a "nagyon nagy frekvencia" használata lenne célszerű.
4. A hullámhossz megnevezések:
URH (Méteres hullám)
Deciméteres hullám
Centiméteres hullám
Milliméteres hullám
Mikrométeres hullám
Nanométeres hullám
Csak megemlítem.
Ajánlott figyelni arra is, hogy jelen és a jövő a nanométeres (pl. fény) alakalmazások irányába mutat, ezzel egy rádióamatőrnek - noha közvetlenül nem érintett - legalább alapfokon érdemes tisztában lennie.
A rádióamatőr szlengben elmennek a "magas frekvencia" kifejezések és társaik, a Wikiben inkább törekednék a technikai és tudományos megközelítésekre.
--Tibi, HA2MN 2006. augusztus 7., 17:28 (CEST)