„UT” változatai közötti eltérés

Innen: HamWiki
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
(Új oldal, tartalma: „=Egységes világidő= Amikor nálunk délután 2 óra van, a brazil ellenállomásnál a helyi idő délelőtt 11 óra. Ugyanekkor pl. Alaszkában hajnali 4 óra, Moszk...”)
 
(duplikálás megszüntetése)
 
1. sor: 1. sor:
=Egységes világidő=
+
#REDIRECT [[UTC]]
 
 
 
 
Amikor nálunk délután 2 óra van, a brazil ellenállomásnál a helyi idő délelőtt 11 óra. Ugyanekkor pl. Alaszkában hajnali 4 óra, Moszkvában délután 4 óra, Tokióban este 10 óra van.
 
 
 
Az összeköttetés időpontjának az állomás földrajzi helyétől független, egységes meghatározásához a rádiózásban helyi idő helyett egy nemzetközileg elfogadott zónaidőt alkalmaznak. Ez az '''„egységes világidő”''', melyet '''UT''' vagy '''UTC''' (Universal Time Coordinated, összehangolt egyetemes idő) rövidítéssel jelölnek. Az UT gyakorlatilag megegyezik a „világidő” szerepét korábban 1884 óta betöltött greenwichi középidővel (Greenwich Mean Time, GMT).
 
 
 
 
Magyarországon a helyi idő télen közép-európai időszámítás (MEZ = Mittel Europäische Zeit vagy CET = Central European Time), nyáron a közép-európai nyári időszámítás (MESZ = Mittel Europäische SommerZeit, vagy CEST = Central European Summer Time) szerint alakul.
 
 
 
Az időzónák közötti összefüggés:
 
 
 
MEZ = CET = UTC + 1 óra
 
 
 
MESZ = CEST =UTC + 2 óra
 
 
 
 
A világ más területein érvényes időzónák pl.:
 
 
 
AMT = Ausztráliai normál idő, UTC + 9,5 óra
 
 
 
CST = USA középső államaiban érvényes idő, UTC – 6 óra
 
 
 
EST = USA keleti államaiban érvényes idő, UTC – 5 óra
 
 
 
MST = USA közép-nyugati államaiban érvényes idő, UTC – 7 óra
 
 
 
PST = USA nyugati államaiban érvényes idő, UTC – 8 óra
 
 
 
IST = Indiai normál idő UTC + 5,5 óra
 
 
 
JMT = Jávai normál idő, UTC + 7,5 óra
 
 
 
MSK = Moszkvai idő, UTC + 3 óra
 
 
 
 
 
Az ellenállomásnál érvényes helyi időt hagyományos módon időtáblázatok alapján állapíthatjuk meg, de egy jó számítógépes állomásvezérlő szoftver azonnal kijelzi ezt az időt is, megkönnyítendő a napszaknak megfelelő üdvözlést.
 
A rádióállomás forgalmi naplójába (és értelemszerűen a QSL lapra, versenyjegyzőkönyvre is) az összeköttetés időpontját UT-ben kell bejegyezni.
 

A lap jelenlegi, 2009. július 23., 22:15-kori változata

Átirányítás ide: