S mérő

Innen: HamWiki
A lap korábbi változatát látod, amilyen HA5LQ (vitalap | közreműködések) 2008. január 15., 15:50-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „Az RST vételjellemző rendszerben a vett jel erősségét az „S” skála jelzi. (S = 1…9, a növekvő S érték erősebb jelre utal). A vevőkészülék S mérője i...”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Az RST vételjellemző rendszerben a vett jel erősségét az „S” skála jelzi. (S = 1…9, a növekvő S érték erősebb jelre utal). A vevőkészülék S mérője információval szolgál az antennabemenetre érkező jel erősségéről. (Meg kell azonban jegyezni, hogy a leolvasott érték csak támpontul szolgálhat, mivel az nem csak az adóállomás által a vétel helyén keltett térerőtől függ, hanem a vevőantennától is, sőt, a különböző gyártók sem egyformán kalibrálják készülékeik S mérőjét.)


Az S mérésre az AGC fokozat által előállított szabályozófeszültséget használják fel (minél erősebb a bemenő jel, annál nagyobb szabályozófeszültség keletkezik, melynek útján az AGC az RF és KF erősítő erősítését csökkenti).


A rövidhullámú vevőkészülékek S mérőjét általában úgy kalibrálják, hogy az antenna bemenetre érkező 50 μV-os jelnél mutasson S9-et, majd minden 6 dB-es feszültségcsökkenés (azaz a feszültség felezése) 1 S-fokot csökkent a kijelzett értéken (S8 = 25 μV, S7 = 12,5 μV, stb., így S1-re 0,2 μV bemenő feszültség adódik). Az S9 fölötti bemenő feszültségeket + dB értékekkel jelzi a műszer, pl. S9 + 20 dB megfelel 500 μV antennára érkező feszültségnek.