Karakter alapú soros interfészek

Innen: HamWiki
A lap korábbi változatát látod, amilyen HG2ECZ (vitalap | közreműködések) 2006. október 19., 00:13-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Alábbiakban a legfontosabb, ipari jelentőséggel is bíró karakter orientált soros interfészek lettek összegyűjtve. A csomag orientált alacsonyszintű interfészek külön szócikkben találhatók.

EIA-232 (RS232)

RS232 logikai és fizikai jele

A legnépszerűbb interfész rádió és egyéb berendezés illesztésére. Elterjedését egyszerűségének köszönheti. A szabványos EIA232 ±12 V-os jelszinttel dolgozik, így a +5 V-os áramkörhöz illeszteni kell. Alapjában véve elmondható, hogy egy EIA-232 RxD és TxD lábat leszámítva 2 bitszinten programozható kimenete és 4 bitszinten lekérdezhető bemenete van. Az RxD és TxD lábak 50, 300, 1200, 2400, 4800, 9600, 19200, 38400, 57600, 115200 baud-ra programozhatók fel.

A fenti szimbólumsebességgel kiadott jel az ábrán látható módon épül fel:

  • Startbittel kezd, amely a stopbittel (illetve a várakozó állapot jelszintjével) ellentétes irányú
  • A startbit után a beállításától függően 5,6,7,8 bitnyi adatot továbbít
  • Az adatok után vagy van paritásbit, amely értéke páros vagy páratlan lehet, vagy nincs. Ez beállítás kérdése. A paritásbit az előttel küldött adatbitek egyetlen hibáját képes detektálni.
  • Végezetül a stopbit következik, amely minimális hossza beállítástól függően 1 vagy 2 bitidőnyi. Amennyiben nincs újabb küldendő karakter, akkor a vonal ezen a jelszinten marad.
Lábkiosztása
Láb Neve Végberendezés
ki/bemenet
Felhasználása
1 DCD (Data Carrier Detected) bemenet A kommunikációs eszköz jelezheti a végberendezésnek, hogy adatot vesz. Gyakorlatban alig használt láb.
2 RxD (Receive Data) bemenet A végberendezés EIA232 szabványú adatbemenete.
3 TxD (Transmit Data) kimenet A végberendezés EIA232 szabványú adatkimenete.
4 DTR (Data Terminal Ready) kimenet A végberendezés üzemkész. Felhasználható például a kommunikációs eszköz energiatakarékos módra kapcsolására.
5 GND (Ground) föld Földelő vezető - amely nem azonos az árnyékolással. Utóbbit csak egyik oldalon illik összekötni a csatlakozó fémes részével.
6 DSR (Dataset Ready) bemenet Kommunikációs eszköz üzemkész (bekapcsolva).
7 RTS (Request to Send) RTS-CTS hardveres adatfolyamvezérlésre tervezve,
8 CTS (Clear to Send) bemenet azaz ha a végberendezés foglalt, akkor ezzel a lábpárral megakaszthatja az adatáramlást.
9 RI (Ring Indicator) bemenet Az adatkommunikációs berendezés figyelmeztetheti a végberendezést például csengetésre vagy CTCSS zajzár kinyitására

Adatátvitelhez például két végberendezés között minimálisan az RxD-TxD és TxD-RxD összeköttetés szükséges. Ha adatfolyam-felfüggesztésre is szükségünk lehet, akkor RTS-CTS összeköttetés is szükséges. A foglalt eszköz RTS lábon keresztül megakaszthatja a CTS lábat figyelő ellenállomást.

Rádióamatőr felhasználása a fenti csatlakozásnak:

  • DTR bitszinten programozható kimenet, így a Baycom-fajtájú modem esetén az adott jelszint (H/L) ezen lábon hagyta el a végberendezést.
  • CTS a lábára adott jelszintet reprezentálja szoftver oldalról, így a Baycom-fajtájú modem estén a pillanatnyi jelszint (H/L) átvételére alkalmas.
  • RTS bitszinten programozható kimenet. Gyakran rádiókészülék adás-vétel (PTT) vezérlésre használjuk.

EIA-422 (RS422)

EIA-422 (RS422)

EIA-485 (RS422)

I2C (I2C, IIC)

SPI