Inverted Omega Antenna

Innen: HamWiki
A lap korábbi változatát látod, amilyen Gg630504 (vitalap | közreműködések) 2007. május 28., 00:16-kor történt szerkesztése után volt. (formázás)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Inverted Omega Antenna ( Dupla-Zepp és a Magnetik loop sikeres ötvözése omega illesztéssel )

Ez az antenna tipus nagy valószínűséggel az eddig ismert antenna tipusokon belül egy olyan hibrid ötvözet, mellyel két különbözö antenna tipust a leghatásosabban lehet ötvözni, s egyidejüleg hangolni is. Szinte minden összetevö elem kettös funkciót tölt be. Pl. a Dupla-Zepp tyúklétrája egyben a magnetikloop hangoló kapacitásának is része. A Magnetik loop nem csak tunerként van jelen, hanem mint kiváló passzív preszelektor is végzi dolgát. Ha Q faktort nézzük, mely több ezres Q-t képvisel. Csak emlékeztetőül írom a Quad és Yagi keverését, melyet Quagi néven ismert meg a világ.

Nos létezik egy Kanadai OM jóvoltából egy Magnetik-Yagi keverék is, de ez nem ötvözet, tehát passzív csatolású elemekről szóló keverék.

Én itt most az általam 2007-ben kikisérletezett Inverted Omega antennát mutatom be, mellyel az eddig már jól ismert pl. Inverted V , vagy más nyitott rendszerű sugárzó elem iránykarakterisztikáját tiszteletben tartva, egy magnetik loop elemet galvanikusan csatolva + omega becsatolást alkalmazva szenzációs keskeny sávszélességet lehet elérni, melynek eredménye nem lebcsülendő pozitív tényező úgy adás , mint vétel oldalon. Itt egy elemes változatot mutatok be egy rögtönzött rajzon 2 verzióban.

http://philtrailer.pytalhost.de/images/Scannen0002regkl.jpg

http://philtrailer.pytalhost.de/omega_antenna2.html

A kisérlet elsö pillanatiban készült felvétel:

http://philtrailer.pytalhost.de/images/IMG_6746.JPG

Az antenna mint egy elemes kivitel tudományosan megkérdöjelezhetö kérdést dob fel, hogy létezik-e ettől még jobb megoldás az eddigi szakirodalomban ismert összes antenna tipusokon belül, mely nagyobb hatásfokkal rendelkezik?

Ezzel a megoldással éppen az alsóbb sávokban adódik lehetőség nyereség potenciál növelésre aránylag kevés anyagi ráfordítással.

A több mint egy hónapos tesztsorozat azt igazolta, hogy a 80 méteres sávban ilyen antenna tipussal a déli órákban a kb. 100 km vagy talán még kevesebb áthidalási távolság kiterjeszthetö 500-1000 km-re már 80-100 wattal is.

Gondoljuk csak a versenyeknél kiesett időtartamokra pl. a 80 méteren , mit jelenthet ez a tényezö pontszámban, helyezésben.

Egy kb. 100 km-re lévő állomással több mint 10 órán át voltam QSO-ban reggel 8-tól és a legnagyobb sávzaj mellett is hallott még a 3 milliwatt kimenővel is a déli órákban.

Általános konzekvencia szerint bármely 1000 km-en belüli ellenállomással teszteltem a fenti antennát, bármely napszakban, már 1 watt kimenőre ugyanazt a riportot kaptam, mint ha az ellenállomás 100 wattal adott és az S értéket nálam néztem.

A rendkívül nagy érdeklőés miatt részletes leírást fog közölni róla hamarosan a CQ-DL is és nagy valószínűséggel a QST is.

Logikai sorrendben tervezem egy omega fázislánc csatolt antenna rendszer kivitelezését 90 fokos, soros omega fázis fordított földeléssel is, de ez már több elemröl szól majd.

DL 2 JTE