FSK441

Innen: HamWiki
A lap korábbi változatát látod, amilyen HG2ECZ (vitalap | közreműködések) 2006. augusztus 27., 01:38-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Felhasználása

Az FSK441 üzemmódot a gyorsan lezajló terjedési események megragadására próbáljuk felhasználni. Ilyen például a meteorscatter, amikor a Föld légkörébe lépő meteor által ionizálódó légkör segítségével próbálunk gyors összeköttetést létesíteni. Nagy előnye az FSK441 üzemmódnak, hogy egyidejűleg egyetlen vivőre koncentrálja a kisugárzott energiát, továbbá nem érzékeny a fáziszajokra.

Működése

Az FSK441 moduláció 4 vivőfrekvenciát (882, 1323, 1764, 2205 Hz) használó moduláció, amit egy SSB módba kapcsolt rádióval sugárzunk ki. Az időt másodpercenként 441 időrésre osztjuk. A 4 vivő közül egyazon időrésben csak egy van kisugározva és 3 egymás utáni időrésben kisugárzott vivő határoz meg egyetlen karaktert.

Ha jól belegondolunk, ezzel egy 3 helyiértékes 4-es számrendszerbeli érték írható le, amely 64 értéket vehet fel (4-es számdszerbeli 000 ... 333).

Az azonos vivőt 3 időszeletben sugárzó kódok speciális jelentést kaptak (R26, R27, RRR, 73). Ezek mellesleg a meteorscatter QSO legfontosabb forgalomvezérlő karakterei.

Az adás fontos szabálya

Az FSK441 üzemmódnál periódikusan próbálkozunk összeköttetést létesíteni. A periódus egysége a perc.

  • a perc első 30 másodpercben északra és nyugatra
  • a perc második 30 másodpercében a délre és keletre

sugárzó állomások üzemelnek. Ezért nagyon fontos, hogy a számítógépünk óráját GPS műhold által sugárzott idővel, DCF77 órával vagy internet segítségével másodperc pontosan beállítva tartani.

Frekvenciák

Szoftverek

Lásd: Digitális üzemmódok szoftverei