APRS protokoll

Innen: HamWiki
A lap korábbi változatát látod, amilyen HG2EBH (vitalap | közreműködések) 2006. július 12., 23:33-kor történt szerkesztése után volt. (→‎Címzés)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Az APRS protokollja részletesen a ftp://ftp.tapr.org/aprssig/aprsspec/spec/aprs101/ címről tölthető le. Az alábbi szócikkben a leglényegesebb részei kerülnek bemutatásra.

Felhasznált frekvencia és moduláció

Az APRS egész Európában 144,800 MHz-en FM üzemmódon belüli 1200 baud-os AFSK modulációval érhető el. Elterjedőben van a 70cm-es sávon a 433.800 MHz-es frekvencia is, szintén 1200 baud-os AFSK modulációval.

Címzés

Az APRS állomások broadcast jellegű üzenetszórással kommunikálnak. Nem épül fel hagyományos packet kapcsolat, tehát az APRS protokollban nincs szerepe az SABM, UI, RR kereteknek.

A broadcast jellegű kommunikáció miatt lényeges az AX25 csomagok cimzése.

Az APRS állomások nagy többsége folyamatosan mozgásban van, ezért a fix cimzés (pl: CQ via HG5PBD-2,HA5KDR-2) alkalmazását fel kellett váltani egy olyan alternativával, amely biztosítja a mozgó állomások beacon-jainak megismétlését, a földrajzi hely és a digi hivójelétől függetlenül. Erre a célra lettek bevezetve az ALIAS-ok.

APRS-ben használt ALIAS-ok:

RELAY - kis területet lefedő, réskitöltő digi, illetve az amatőrök otthoni állomásán is célszerű aktiválni a programban ezt a digi alias-t (amennyiben a program ezt lehetővé teszi), ezzel segitve a mobil állomások bejutását. Alapvetően szinte minden digi hallgat erre az ALIAS-ra. Az ismétlés során a digi a RELAY helyére a saját hivójelét szúrja be, igy mutatva a csomag útvonalát (pl: CQ via RELAY ismétlés után CQ via HG1PXX-1* lesz)

WIDE - nagyobb területet lefedő digi alias A digik kisebb hányada hallgat erre az ALIAS-ra. Az ismétlés során a digi a WIDE helyére a saját hivójelét szúrja be, igy mutatva a csomag útvonalát (pl: CQ via WIDE ismétlés után CQ via HG1PXX-1* lesz)

WIDEn-n - nagyobb területet lefedő digi alias. Az "n" a kivánt ismétlések számát határozza meg. Ha azt szeretnénk, hogy egymás után 3 digi ismételje meg a keretünket, akkor WIDE3-3 cimzést kell beállitani. A digik kisebb hányada hallgat erre az ALIAS-ra. Az ismétlés során a digi a WIDEn-n (pl. WIDE3-3) SSID-jét csökkenti 1-el (pl: CQ via WIDE3-3 ismétlés után CQ via WIDE3-2* lesz). Ha az SSID eléri a 0-t, a csomag elhal.

TRACE - ugyanaz, mint a WIDE

TRACEn-n - nagyobb területet lefedő digi alias. Az "n" a kivánt ismétlések számát határozza meg. Ha azt szeretnénk, hogy egymás után 3 digi ismételje meg a keretünket, akkor TRACE3-3 cimzést kell beállitani. A digik kisebb hányada hallgat erre az ALIAS-ra. Az ismétlés során a digi a TRACEn-n (pl. TRACE3-3) SSID-jét csökkenti 1-el és BESZÚRJA a saját hívójelét (pl: CQ via TRACE3-3 ismétlés után CQ via HG1PXX-1*,TRACE3-2 lesz). Ha az SSID eléri a 0-t, a csomag elhal. A saját hivójel beszúrása itt is lehetővé teszi az útvonal meghatározását.

Mindezeken felül lehetőség van lokális vagy nemzeti ALIAS-ok alkalmazására is, ha ebben az adott felhasználók megegyeznek. A Magyarországon alkalmazott digi szoftverek (UiDIGI, DigiNed) lehetővé teszik az általános ALIAS-okon felül továbbiak alkalmazását is.

Rádiófrekvenciás jellemzők átvitele

GPS koordináták átvitele

Időjárási adatok átvitele

Szabad szöveges mező