VOX

Innen: HamWiki
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

A rádióadó (transmitter) és rádióvevő (receiver) „összevonásával” készült rádióberendezés a rádió adó-vevő (transceiver). „Összevonás” alatt nem csak e berendezések közös dobozba építése értendő, hanem számos áramkört (pl. az SSB oldalsávszűrő) mind az adó, mind a vevő felhasználhat. Utóbbi esetben természetesen az adó és a vevő nem működhet egyidejűleg; a berendezést adásra ill. vételre kapcsolva választhatjuk ki a kívánt üzemi állapotot.


Az átkapcsolás lehet:

-kézi (pl. a mikrofonon elhelyezett kapcsoló megnyomásával, de lábkapcsoló alkalmazásának sincs akadálya), ezt a kapcsolójelet a berendezés a PTT (Push To Talk) vagy MOX (Manually Operated Transmitter) bemenete fogadja, e bemenetet rövidre zárva kapcsolunk adásra,

-az adás megkezdésével aktivált: távbeszélő üzemmódban a mikrofonra beszélve a transceiver detektálja a mikrofonerősítő kimenetén megjelenő jelet, és annak hatására adásra kapcsol (VOX = Voice Operated Transmitter), vagy a távíró billentyű első lenyomását érzékelve kerül a berendezés adás üzemmódba (ezt a szolgáltatást ugyanúgy VOX-nak nevezik). A mikrofonjel megszűnése (vagy a billentyű elengedése) után a VOX áramkör bizonyos, beállítható késleltetési ideig (delay time) még adás üzemben tartja a berendezést (ennek célja a szóközi szünetek áthidalása), majd vételre kapcsol. A VOX üzemet szokás semi-BK (fél-BK) üzemnek is nevezni.

-BK (full BK; BK = break in, megszakításos) üzem: a transceiver csak a billentyű lenyomásának a tartamára kapcsol át adás üzembe, a billentyű felengedésének pillanatában visszatér vétel üzemmódba, így lehetővé válik, hogy az ellenállomás jeleit a billentyűzés szüneteiben is vegyük. Erre az üzemmódra csak nagyon gyors kapcsolási idejű, korszerű transceiverek alkalmasak.