PMR446
Az alábbi szócikk ugyan szigorúan véve nem rádióamatőr, de mégis rádiós témájú, így érdemes ezzel is foglalkozni.
Tartalomjegyzék
Mi a PMR446?
A PMR446 múltja 1997-re nyúlik vissza, amikor az Európai Távközlési Bizottság (European Radio Communications Committee) kijelölte ezt a sávot erre a célra.
A PMR446 (Private Mobile Radio, 446 MHz) egy olyan frekvenciasáv és rádiókészülék típus, ahol a felhasználó bármiféle vizsga vagy engedély nélkül használhat. Ellenben a készülékkel szemben vannak megkötések:
- sorozatgyártott, bevizsgált készülék
- FM hangátvitelre készül
- maximum 500 mW [EIRP] kisugárzott teljesítmény engedélyezett
- a készülék csak az oldhatatlan módon rászerelt saját antennájával üzemeltethető
Hatótávolsága 5-7 km nyílt terepen. Házak közt ennél kisebb. Azonban hegytetők között már sikerült 535 km-es távolságot is áthidalni vele.
A készüléken található füllhallgató kimenet és külső mikrofon bemenet is.
Mi a DPMR446 ?
Közel 1 évtizeddel a PMR megszületése után (2006-ban) újabb ötlettel álltak elő: további 100 kHz-et rendelnek PMR célokra, azonban fele akkora csatorna szélességgel és digitális PMR adás részére.
Néhány technikai részlet:
- 6,25 kHz-es csatornaosztás, 16 csatorna
- 4FSK moduláció (-1050 Hz, -350 Hz, +350 Hz, +1050 Hz felel meg a bináris 11, 10, 00, 01 értékeknek). Emelt koszínuszos szűréssel.
- 2400 baud szimbólumsebesség (4800 bit/s átvitel)
- hang és adat átvitelére, rövid szöveges üzenet (SMS) továbbítására
- csomagban címmező található, így a szelektív hívás megvalósítható (mint az analóg CTCSS esetén)
- A digitális rádió terve a leg egyszerűbb dPMR446-on túlmenően kitér a különböző módokon való kommunikációra:
- dPMR446: Nem engedélyköteles, leg egyszerűbb infrastruktúra nélküli - 446.100 ... 446.200 MHz közötti frekvencián.
- dPMR Mode 1: Engedélyköteles, infrastruktúra nélküli rádiós rendszer. Hasonlóan az analóg kézirádiós rendszerhez.
- dPMR Mode 2: Engedélyköteles, egy vagy több átjátszón keresztül. Felhasználói csoportképzés és központi diszpécserszolgálat lehetőségével.
- dPMR Mode 3: Engedélyköteles, több egyidejű beszélgetést lehetővé tevő központi állomással. Ehhez a rádiók a csatornákat dinamikus kiosztással használják. A csatornákba dobálást a menedzsmenti állomás a jeladó csatorna (beacon channel) segítségével egyezteti a rádiókkal.
- keretformátum: TS 102 658 számú dokumentáció 21. oldalától.
Technikai részletek bővebben: http://pda.etsi.org oldalon (ETSI) a TS 102 490 és TS 102 658 számú leírások webes regisztráció ellenében ingyen olvashatóak.
Frekvenciák
A PMR csatornái 446,000 .. 446,100 MHz között 12,5 kHz osztással találhatók. Felette a 446,100 .. 446,200 MHz között 6,25 kHz-es osztással 16 db digitális PMR csatorna található.
|
|
Szelektív zajzár CTCSS segítségével
A PMR rádiók közül a legolcsóbb kiviteleket leszámítva szinte mindegyik rendelkezik CTCSS alapú zajzárral. Azaz ha adáskor egy 38 lehetséges 250 Hz alatti frekvenciából kiválasztható hangot is sugároznak a beszéd mellett, akkor fog csak a vevő zajzára kioldani. Más beszélgetések esetén nem zavarja a beszéd a figyelő állomást.
Természetesen ha a CTCSS zajzárt beállítjuk és valaki forgalmaz ugyanazon csatornán, de más CTCSS-sel vagy CTCSS nélkül, attól a csatorna foglalt, csak a partnerünk fülét nem zavarja mások beszélgetése.
A PMR felhasználása
A lakossági felhasználás mellett (például családi nagybevásárlás vagy kirándulás) gyakran a biztonsági szolgálatok is ezt használják, mert olcsó. Találkozhatunk építkezésen is vele. Vicces, amikor a darukezelő a magasban nem tud szót érteni a lentiekkel, mert fennt már minden más PMR beszélgetés is zavart okoz - hiszen a darukezelő már nyílt térben tartózkodik, ahol igen távolra tud beszélni.
Egyéb érdekességek a PMR felhasználás körül
- papagáj átjátszó - fülhallgató kimeneten és külső mikrofon bemeneten keresztül, félvezetős tároló elektronikával.
- VoIP internetes átjáró: ebben az esetben a fülhallgató kimenetet a hangkártyán keresztül a PC-s szoftver kapja meg, amelyik VoIP technológiával továbbítja a partnerek felé a hangot. Visszafelé nézve a rádió mikrofon bemenetét a PC-s VoIP szoftver hajtja meg a hangkártyán keresztül. Társ átjátszó választásra a 38 darab CTCSS kód alkalmas.