„AX.25 protokoll” változatai közötti eltérés

Innen: HamWiki
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
a
1. sor: 1. sor:
Az AX.25 protokoll részletes leírása a http://www.tapr.org/pdf/AX25.2.2.pdf címen elérhető. Az alábbi szócikkben ennek legfontosabb elemei kerülnek ismertetésre.
+
Az '''AX.25''' a legelterjedtebb amatőrrádiós adatátviteli csomagkapcsolt (''packet'') protokoll. A protokoll részletes leírása a [http://www.tapr.org/pdf/AX25.2.2.pdf] címen érhető el. Alábbiakban ennek legfontosabb elemei kerülnek ismertetésre.
 +
 
 +
== Története ==
  
 
== Packet céljára használt frekvencia és moduláció ==
 
== Packet céljára használt frekvencia és moduláció ==

A lap 2006. július 25., 14:45-kori változata

Az AX.25 a legelterjedtebb amatőrrádiós adatátviteli csomagkapcsolt (packet) protokoll. A protokoll részletes leírása a [1] címen érhető el. Alábbiakban ennek legfontosabb elemei kerülnek ismertetésre.

Története

Packet céljára használt frekvencia és moduláció

Adatcsomag kódolása

Címzés

Csomagtípus (keretek)

Az AX.25 három féle csomagtípust ún. keretet (frame) definiál:

  1. I (Information) információs keret;
  2. S (Supervisory) felügyelő keret;
  3. U (Unnumbered) sorszámozatlan keret.


Minden keret tovább bontható kisebb egységekre ún. mezőkre.

  • S és U keret esetén:
Flag Address Control Info FCS Flag
01111110 112/224(560)bit 8/16bit N*8bit 16bit 01111110
  • I keret esetén:
Flag Address Control PID Info FCS Flag
01111110 112/224(560)bit 8/16bit 8bit N*8bit 16bit 01111110


Az egyes mezők jelentése:

  • Flag (jelzőzászló)
A keret elejét és végét jelző bitsorozat, 1 byte hosszú és mindig 01111110 alakú. Sehol máshol a keretben nem fordulhat elő 6 darab 1-es, ha mégis, akkor automatikusan az ötödik 1-es után a küldő oldal beszúr egy 0-t, amit a vevő oldal automatikusan kivesz. Ezt hívják ""bit beszúrásnak"" (bit stuffing). Két egymást követő keret használhat közös flag-et, ebben az esetben ugyanaz a flag jelzi az első keret végét és a következő keret elejét.
  • Address (címzés)
A címzés mező definiálja mind a feladó mind a címzett címét, valamint esetleges 2-es rétegbeli átjátszók címét. Ez a mező almezőkre oszthatók, amelyek egy-egy címet tartalmaznak. A cím mindig 7 byte hosszú, az első 6 byte hívójel formátum, azaz nagybetűs alfanumerikus ASCII karaktereket, illetve rövidebb hívójelek esetén a maradék byte-okon szóközöket tartalmazhat. A hetedik byte az ún. SSID (Secondary Station Identifier) másodlagos állomás azonosító amely ugyanazon hívójel al-állomásait különbözteti meg. Az SSID a hetedik byte 1-4 bitjein van ábrázolva amely így 16 különböző (0-15) al-állomás megkülönböztetését teszi lehetővé. Az AX.25 legújabb 2.2 verziója már csak maximum 2 átjátszó állomást enged meg, míg az előzőleg publikált és a szoftverek túlnyomó részében megvalósított 2-es verzió hetet.
  • Control (vezérlő)
A vezérlő mező határozza meg, hogy milyen típusú keretről van szó (I, U, S - lásd följebb), illetve sorszámozott keretek esetén a keret sorszámát és még egyéb információkat, pl Poll (kérés) illetve Final (a pollra adott válasz). Ezeknek a biteknek a felsorolása túlmutat eme dokumentum határain. [- a szerkesztő], az oldal elején hivatkozott dokumentumben utána lehet nézni
  • PID Protocol Identifier (protokoll azonosító)
A 3-as rétegben használt protokollt azonosítja. Lásd később a PID leírásánál.
  • Info (információ)
Maga a hasznos információ, amit át akarunk vinni. Maximum 256 byte hosszú, és a byte egész számú többszöröse lehet. Ez a két feltétel a bit beszúrás előtti állapotban érvényes.
  • FCS Frame-Check Sequence (keret ellenőrző sorozat
A HDLC ajánlása alapján számolt sorozat, amelyet mind az adó és a vevő is előállít annak érdekében, hogy megállapítsa vajon az adott keretben előfordult-e hiba.

PID