„Kör QSO” változatai közötti eltérés

Innen: HamWiki
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
(Dunakanyar Rádiós Kör)
(Dunakanyar Rádióamatőr Kör)
24. sor: 24. sor:
 
* [[80 méter]]: 3618 vagy 3620 kHz SSB-n magyar nyelvű rádióamatőrök és a Magyarországgal szomszédos országok rádióamatőrei beszélgetnek.
 
* [[80 méter]]: 3618 vagy 3620 kHz SSB-n magyar nyelvű rádióamatőrök és a Magyarországgal szomszédos országok rádióamatőrei beszélgetnek.
 
* [[80 méter]]: Bagoly kör - 3768 LSB kHz http://ha0ka.haminfo.hu/index_elemei/page0002.htm
 
* [[80 méter]]: Bagoly kör - 3768 LSB kHz http://ha0ka.haminfo.hu/index_elemei/page0002.htm
* [[2 méter]]: 145.425 MHz: Dunakanyar Rádiós Kör, minden délután helyi idő szerint 19 óra után. Egyben kiváló lehetőség a [[Dunakanyar Diploma]] megszerzésére.
+
* [[2 méter]]: 145.425 MHz: Dunakanyar Rádióamatőr Kör, minden délután helyi idő szerint 19 óra után. Egyben kiváló lehetőség a [[Dunakanyar Diploma]] megszerzésére.
  
 
;[[Átjátszó]]n:
 
;[[Átjátszó]]n:

A lap 2023. március 29., 18:49-kori változata

A kör QSO-ról

Tapasztalhatunk olyat, hogy a rádióamatőr sávon nem csak két állomás beszélget egymással, hanem 3 vagy több állomás is bekapcsolódik a beszélgetésbe és sorban tovább passzolják az adás lehetőségét. Azaz minden körben minden állomás elmondja hozzáfűznivalóját.

A kör QSO lehet:

  • spontán összejövetel, amikor véletlenül összefut az éter hullámain több rádióamatőr és kör QSO-zásba kezdenek.
  • rendszeres időpontbeli kör QSO-kat, ezen belül is megkülönböztetve:
    • kakas kör: hajnali órákban
    • bagoly kör: késő esti órában

Nagyobb számú kör QSO esetén körvezető kerül megválasztásra, aki irányítja a beszélgetést és a kialakult sorrendben hívójelük szerint szólítja az állomásokat.

Kör QSO etikett

Amikor a két egymással beszélgető állomáshoz egy harmadik állomás jelentkezik be (lásd: QRX) és kör QSO-vá szerveződik az összeköttetés, onnantól kezdve az alábbi alapelvek szerint szokott zajlani a kör QSO:

  • Az állomások sorban egymás után bejelentkeznek a körbe a hívólejük bemondásával, ezzel a megszólalások sorrendje is kialakul.
  • Nagyobb állomás számú kör QSO esetén körvezető kerül megválasztásra, aki irányítja a beszélgetést és a kialakult sorrendben hívójelük szerint szólítja az állomásokat.
  • A kör végén a körvezető megkérdezi, van-e új állomás. Ekkor illik bejelentkezni röviden, csak a hívójeled bemondásával. Ekkor a körvezető ha meghallott, meg fog szólítani és a meghatározott helyre beléptet a körbe. Kis létszám esetén egy pillanatnyi adásszünetben a rádióba mondott QRX szó segít, ekkor a gyere QRX állomás! felszólítással hívnak be a kör QSO résztvevői sorába.

Hol és mikor található rendszeres kör QSO?

Szimplex frekvenciákon
Átjátszón
  • 2 méter: Svábhegyi átjátszón (HG5RVB, 145.600) helyi idő szerint reggel 9:00 órától és este 19:30-tól.
  • 2 méter: Kőrishegyi átjátszón (145.7125 MHz) -- létezik még?
  • 2 méter: Tihanyi átjátszón (145.750 MHz) és korlátozott számban Echolinkről helyi idő szerint 05:30-kor. A körvezető HG4GGD János.
  • 2 méter: Sátoraljaújhelyi átjátszón (145.775 MHz) hétköznap, helyi idő szerint 07:00-kor kezdődik. A körvezető HA0MA Bandi.

Emlékezetes rendszeres kör QSO-k

Az egyik legnagyobb kakas kör az R1-es galyatetői átjátszón volt. A kakas kör minden reggel 3:33-kor kezdődött HA5IB Berci bácsi beköszönőjével. Nem volt ritka, amikor ez a kör 8:00-ig tartott tehát több mint 4,5 órán keresztül.