„Hullámantenna” változatai közötti eltérés

Innen: HamWiki
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
(A lap teljes tartalmának eltávolítása)
 
(Egy közbenső módosítás, amit egy másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
2006 nyarán fedeztem fel ([[User:DL2JTE|DL2JTE Laci]]) véletlenszerűen, hogy ha az [[Invereted V]] alakú sugárzó szakaszt körülbelül 50-60 centiméterenként hullámosan rögzítem egy másik műanyag zsinórhoz, abban az esetben észrevehetöen javul az antenna hatásfoka, föleg DX-re. A hullámosítást elösször csak a két végeken próbáltam ki kb. 6-6 méteres hosszon, majd késöbb az egész sugárzó hosszat hullámosítottam.
 
  
[[Kép:Hullámantenna1.jpg|thumb|Hullámantenna vázlatos rajza]]
 
 
Érdekes, hogy az antenna reznanciája szinte semmit sem tolódott el az eredeti formákhoz viszonyítva. A belógások mélysége 10 cm-nél hatásosabbnak bizonyult, mint 25-30 cm-nél. Ugyanis a 25-30 cm-es belógásokat a szél már rá tudja tekerni a tartó zsinegre idönként.
 
 
Az elmélet nehezen rajzólódik ki hozzá, de fizikailag tekintve, ha sok kis szakaszon is, de nagyobb mértékü vertikális összetevöje lesz s sugárzónak az eredeti [[Invereted V]]-hez képest. A hullámosítás mértékét még megpróbálom optimalizálni, gondolok itt a hullámok hosszúságára ill. a belógások mélységér is.
 
 
További előnye az antennának, hogy kisebb helyet foglal el, mint az eredeti inverted V.
 
 
[[Kép:Hullámantenna2.jpg|thumb|Hullámantenna részlet - fennt]]
 
 
A megépített antennánál használt 5 x 0,05 mm-es [[CuZ]] huzal minden eddigi elmélettel szemben, termikusan semmiféle változás nem ment végbe 100 Watt teljesítményű meghajtásnál több órás [[QSO]]-zás után sem.
 
 
[[Kép:hullámantenna3.jpg|thumb|Hullámantenna - leengedett állapotban]]
 
 
Az utolsó fotón egy 2006-ban kikisérletezett hullámantenna (wave-antenna) látható leengedett állapotban. A hullámosítások kb. 60-70 cm-ként vannak. A sugárzó 5 x 0,05 mm CuZ-ból készült házilag.
 
 
A hullámantenna eredeti magasságban inverted V alakban van kifeszítve. Előnye az inverted V-hez képest, hogy a többségben vertikális összetevök miatt DX-re jobbnak bizonyul. A fotó körülbelül 45 fokban dönve készült (tehát a háttérben levö gyárkéményt nem a pizzai toronyról mintázták!)
 
 
Teszteredmények:
 
 
* 60 Watt-ra 3,8-on J49FD-töl 59-et kaptam elsö hívásra, a VK3PA-tól pedig szintén elsö hívásra 57-et.
 
* A belógó huzal anyaga most 0,05 mm átmérőjű [[CuZ]], ami 4-5 centinként oda van kötve egy reluxa zsinórhoz szigetelöszalaggal.
 
* Óriási elönye még, hogy kb. 30 méter hely szükséges csak a 40 helyett egy 80 méteres félhullámú sugárzónak.
 
 
* Ha tekercsel rövidítjük helyhiány miatt az antennát, a hatásfoka romlik akár 3 [[dB]]-t is a dipólhoz képest, például: [[W3DZZ antenna]].
 
* A hulámosítás által nem csak kisebb helyen fér el az antenna , de a hatásfoka pozitívan változik.
 
 
Vízszintes pozíciót még nem próbáltam.
 
 
A hullámosítás előtt lehangoltam az antenna hangolóval, majd behullámosítottam, s a resonanciája szinte nem mozdult el. Hol ott ha kb. 15-20 cm-el lentebb engedtem a tornyot , a rezonancia 140 KHz-el ment le (a nagy Q miatt)!
 
 
Ez a 0,05 mm-es átmérőjű pászmákból készült [[litze huzal]]lal is kényelmesen viseli akár a 100 Wattot is. A következő kisérlet egy 0,01-os átmérőjű szálakkal lesz kivitelezve.
 

A lap jelenlegi, 2008. január 15., 16:05-kori változata