„EchoLink - rádióval kapcsolódva” változatai közötti eltérés

Innen: HamWiki
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
21. sor: 21. sor:
 
==== Az elérhetőség ellenőrzése ====
 
==== Az elérhetőség ellenőrzése ====
  
Kapcsoljuk a rádiónkat adásra és nyomjuk meg a * billentyűt. A PTT elengedése után a következő szöveget halljuk:
+
Kapcsoljuk a rádiónkat adásra és nyomjuk meg a '''*''' billentyűt. A PTT elengedése után a következő szöveget halljuk:
"Echolink, HG9RVA repeater" vagy "Echolink, HG8DVS link", attól függően, hogy átjátszóra vagy linkre kapcsolódunk.
+
''Echolink, HG9RVA repeater"'' vagy ''Echolink, HG8DVS link'', attól függően, hogy átjátszóra vagy linkre kapcsolódunk.
  
 
==== Milyen állomások vannak kapcsolódva az átjátszóra vagy linkre? ====
 
==== Milyen állomások vannak kapcsolódva az átjátszóra vagy linkre? ====
  
Kapcsoljuk rádiónkat adásra és nyomjuk meg az A billentyűt. A PTT elengedése után amennyiben van állomás kapcsolódva akkor annak az állomásnak vagy állomásoknak hívójelét hallhatjuk.  
+
Kapcsoljuk rádiónkat adásra és nyomjuk meg az '''A''' billentyűt. A PTT elengedése után, amennyiben van állomás kapcsolódva akkor annak az állomásnak vagy állomásoknak hívójelét hallhatjuk.  
"Connected HA9DOZ, HG7JUV" Ha nincs állomás kapcsolódva akkor a "Not connected" szöveget halljuk.
+
''Connected HA9DOZ, HG7JUV''. Ha nincs állomás kapcsolódva akkor a ''Not connected'' szöveget halljuk.

A lap 2009. február 7., 14:05-kori változata

Rádiós használat

Az Echolinket nem csak számítógépünk segítségével használhatjuk, hanem rádió segítségével is legyen az mobil, kézi vagy asztali kivitelű. A rádión keresztüli használathoz a rádióberendezésünkkel DTMF kódokat kell kisugároznunk a rádiós link vagy átjátszó felé. A kézi készülékek általában rendelkeznek DTMF kódpaddal illetve a mobil vagy asztali berendezések DTMF kódpados mikrofonnal. Amennyiben nincs a berendezésünkön lehetőség a DTMF kódok előállítására abban az esetben megfelelő eszköz lehet egy Tone Dealer, amelyet az üzenetrögzítős telefonok távvezérlésére használtak, használnak.

DTMF keypad.JPG (Ez egy átalakított változat)

A node szám

Az Echolink rendszerében minden felhasználónak, átjátszónak, linknek, konferencia szervernek saját 4-6 számjegyű un. node száma van, amely hasonló mint egy telefonszám. Ahhoz, hogy kapcsolódni tudjunk valamelyik átjátszóhoz, felhasználóhoz, linkhez vagy konferencia szerverhez tudnunk kell hozzá tartozó node számot. Ezt a node számot a http://www.echolink.org/logins.jsp oldalon tudhatjuk meg. Ezen az oldalon az éppen bejelentkezett átjátszók, felhasználók, linkek és konferencia szerverek szerepelnek. Az utolsó oszlopban található a node szám.

Linkek és átjátszók

Az Echolink rendszeréhez történő csatlakozás feltétele, hogy a közelünkben legyen olyan átjátszó vagy link, amely közvetlen kapcsolatban van az Echolinkkel. Az http://www.echolink.org/logins.jsp oldalon megtekinthetjük, hogy a közelünkben hol található átjátszó vagy link és annak frekvenciáját is.

A kapcsolódás menete

Ha megtaláltuk a megfelelő átjátszót vagy linket akkor a rádiónkkal álljuk az átjátszó vagy link frekvenicájára.

Az elérhetőség ellenőrzése

Kapcsoljuk a rádiónkat adásra és nyomjuk meg a * billentyűt. A PTT elengedése után a következő szöveget halljuk: Echolink, HG9RVA repeater" vagy Echolink, HG8DVS link, attól függően, hogy átjátszóra vagy linkre kapcsolódunk.

Milyen állomások vannak kapcsolódva az átjátszóra vagy linkre?

Kapcsoljuk rádiónkat adásra és nyomjuk meg az A billentyűt. A PTT elengedése után, amennyiben van állomás kapcsolódva akkor annak az állomásnak vagy állomásoknak hívójelét hallhatjuk. Connected HA9DOZ, HG7JUV. Ha nincs állomás kapcsolódva akkor a Not connected szöveget halljuk.