Hasznos tanácsok az amatőr sarok kialakításához

Innen: HamWiki
A lap korábbi változatát látod, amilyen HA2MN (vitalap | közreműködések) 2006. július 21., 23:09-kor történt szerkesztése után volt. (→‎Hol legyen?)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Ezen a lapon pár gondolat az otthoni rádióamatőr "munkahely" kialakításával kapcsolatban.

Előre bocsátom a dolog egyáltalán nem egyszerű és igazán csak általános dolgokat lehet megfogalmazni, mivel minden attól függ mik a rendelkezésre álló lehetőségek. Nagyon nem mindegy például, hogy a QTH egy panelházban van, vagy pedig egy kertes házban kerül kialakításra. További befolyásoló tényező az illető rádióamatőr családi állapota. Az egyedül élő (singli) amatőrtársak helyzet jóval egyszerűbb, mivel nekik csak önmagukkal kell dűlőre jutni. Ellenben a házastársi kapcsolatban élő amatőröknek az amatőrsarok kialakítására készített terv első pontja, meggyőzni a házastársat képező hölgyet, urat! Lehet kompromisszumokat kötni. Például egy antenna elhelyezése egyenlő egy virágágyás kialakítása. Különösen konfliktusveszélyes, ha több amatőr él egy háztartásban.

Hol legyen?

A rádióállomást lehetőleg csendes lakótéri sarokban, a pincében, vagy a tetőtérben helyezzük el, ha a hőmérséklet az évszaknak megfelelően szabályozható, a pára- és a portartalom nem túl magas (korrózió, elszennyeződés miatti meghibásodások elkerülése érdekében).

Olyan helyet válasszunk, ahol nem zavarnak és mi sem zavarunk másokat.

A közös hálószoba például kevésbé jó választás! Gondoljunk arra, hogy éjszaka akarunk versenyezni és csak! távíró módban dolgozunk: a fejhallgatóból kiszűrődő zaj, a hagyományos kézi billentyű kopogása, a rádiókészülékben estlegesen megtalálható relék átkapcsolása, a kezelőszervek használatakor keletkezett zaj, a számítógép zaja, a szükséges fény bizonyosan zavarja a szobában alvó(ka)t.

A rádióállomást tehát célszerű külön helyiségben elhelyezni. Aki megengedheti magának - s erre a lehetőségek is adottak -, kis, különálló épületben helyezi el az amatőr sarkot! Kisméretű faház ma már nem elérhetetlen, sőt könnyűszerkezetes építéssel akár házilag is kivitelezhető.

Ha építmény létesítésébe kívánunk kezdeni, előzetesen mindenképpen tanulmányozzuk a helyi építési szabályzatot, konzultáljunk építész szakemberrel.

Elektromos ellátás

Súlyos hibákat lehet itt elkövetni! Csak és kizárólag megfelelő keresztmetszetű és védőföldeléssel ellátott elektromos hálózattal lehet dolgozni.

Számítsuk ki a várható elektromos igényt és próbáljunk egy független áramkört kialakítani a berendezéseink részére. Nagyon kellemetlen, ha az amatőr sarokban bekövetkezett zárlat, vagy túlterhelés miatt az egész házban elmegy az áram.

Sok készüléken nincs hálózati kapcsoló; a jellemzően dugasztáp folyamatosan fogyaszt. Célszerű minden dugaljhoz feliratozott, elérhető helyre szerelt kapcsolót beiktatni.

A megfelelő védőföldelés szükségességét ismét hangsúlyozom! Az életét kockáztatja, aki erre nem figyel! Ha nem vagyunk biztosak a 230 V-os elektromos hálózat szerelésében, akkor kérjünk fel szakembert (lehet amatőr is). Nagyon fontos! Elektromos hálózaton egyedül ne végezzünk munkát!

Figyelem!

A földelt, lengőkábeles elosztókban (hosszabbító) ne bízzunk, még akkor sem, ha azokat szakboltban vásároltuk. Ellenállásmérővel ellenőrizzük, hogy a dugaszolóaljzat védőföld érintkezője és az elosztó minden egyes védőérintkezője között stabil galvanikus kapcsolat van (R=0 ohm).

Bútor

Lehet egy íróasztal, sok fiókkal, plusz polcokkal, de készíthetünk, készíttethetünk egyedi bútort is. A manapság eléggé divatos, változatos színű bútorlapokból könnyedén elkészíthető az amatőr sarok bútorzata. Építkezzünk felfelé! Asztallal kombinált polcos megoldás kiváló lehet. A bútorhoz tartozik a szék! Nagyon fontos dolog a megfelelő ülő alkalmatosság kiválasztása. Elfogadható áron (12-15 ezer Forint) kaphatók már guruló forgó székek. Azt gondoljuk végig, hogy egy verseny alkalmával akár több órát fogunk a székben ülni.

A korszerű rádióállomás elengedhetetlen segédeszköze a számítógép. A billentyűzetet és a monitort célszerű úgy elehelyezni, hogy ezen eszközök és a rádió lehetőleg a szemünk látóterébe essenek, illetve a lehető legkevesebb szemmozgással és testmozgással lehessen áttekinteni ezen eszközöket. A monitort általában szemmagasságban tanácsos elhelyezni.

Megvilágítás

A jó megvilágítás is nagyon fontos! Ebben az esetben csak helyi megvilágítás jöhet szóba. Befolyásolhatja az egyéni érzés is a dolgot. Van, aki utálja a fénycsővilágítást. Szempont lehet az energia felhasználás is. Kedvező árfekvésben vásárolhatunk kompakt fénycsöves világító testeket. A megvilágítást úgy célszerű elhelyezni, hogy az ne zavarjon bennünket a készülékek kezelőszerveinek elérésében, illetve a készülékek kijelzőit is jól lássuk. Alkalmazhatunk több világító berendezést is eltérő teljesítménnyel. Például egy kisteljesítményű halogén izzós kis lámpa az éjszakai QSO-záshoz, egy nagyobb fényerejű pedig az esetleges javításhoz, olvasáshoz.

Mivel egyes energiatakarékos világítótestek rádiófrekvenciás zavarokat okozhatnak, ezzel nehezítik vagy lehetetlenné teszik a munkát a sávokban. Ezért megvásárlásuk a viszonylagosan magas áruk miatt kockázatos. Még az sem garancia, ha márkás termékről van szó. Csak otthoni próba alapján dönthető el, hogy keletkezik-e zavarás a használt rádiófrekvenciás spektrumban, vagy sem.

Biztonsági eszközök

Ennek is kéznél kell lenni! Elsősegély doboz és egy 1,5-2 kg-os tűzoltó készülék! Bizony! Ez utóbbinak megfelel az autós tűzoltó készülék.

Antennák

Az antennák elhelyezésével azért nem foglalkozom, mert az tényleg teljesen egyedi. Tartsuk be a vonatkozó rendeletben leírtakat!