„HAM” változatai közötti eltérés

Innen: HamWiki
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
a (pontosítás)
(továbbírás)
1. sor: 1. sor:
 
== A szó jelentése ==
 
== A szó jelentése ==
  
Nemzetközi egyezményes rövidítés, amely a ''rádióamatőr''t jelenti. Az angol nyelvterületen a rádióamatőr személyét inkább teljes nevén, ''hamradio operator''-nak nevezik, ám távírón a csatorna szűkössége okán a ''ham'' szót gyakran használják a teljes kifejezés helyett.
+
Nemzetközi egyezményes rövidítés, amely a ''[[rádióamatőr]]''t jelenti. Az angol nyelvterületen a rádióamatőr személyét inkább teljes nevén, ''hamradio operator''-nak nevezik, ám távírón a csatorna szűkössége okán a ''ham'' szót használják a teljes kifejezés helyett.
  
 
== A szó kialakulása ==
 
== A szó kialakulása ==
  
A HAM szó kialakulása igen bonyolult. Az 1900-as évek elején a szakképzésben nem részesült embert jelölte. Például „ham actor”, mint nem ezt a szakmát tanult (= szakképzetlen) színész.
+
A HAM szó sok év alatt alakult ki. Az 1900-as évek elején a szakképzésben nem részesült embert jelölte. Például „ham actor”, mint nem ezt a szakmát tanult ''(= szakképzetlen, kedvtelési céllal tevékenykedő, amatőr)'' színész.
  
A vezetékes távírót is lelkes rajongók a papír alapú hivatalos kiértékelés helyett a dallama alapján füllel vették. Őket is ''ham''-nak nevezték az újságokban.
+
A vezetékes távírót is lelkes rajongói a papír alapú hivatalos kiértékelés helyett a dallama alapján füllel vették. Őket is ''ham''-nak nevezték az újságokban. Megjegyzendő, hogy a hivatalos szakmabeliek pejoratív értelemben is használták ezt a kifejezést („ez az ember is csak egy ''ham''”).
  
Innen már csak egy lépés volt, hogy ráragadjon az 1910-es években a nem ezt a szakmát tanult, ám annál inkább érdeklődő lelkes rádióbarkácsolókra a ''ham'' kifejezés. Teljes nevén ''hamradio operator'' jelöli a rádióamatőr személyét.
+
Innen már csak egy lépés volt, hogy ráragadjon az 1910-es években a nem ezt a szakmát tanult, ám annál inkább érdeklődő lelkes rádióbarkácsolókra a ''ham'' kifejezés, illetve teljes nevén ''hamradio operator''.
 +
 
 +
A technikatörténet érdekessége, hogy a XX. században a lelkesen kísérletező amatőröknek (''ham'') igen sokmindent köszönhetett a vezeték nélküli hírközlés tudománya. Az ezredfordulót közelítve azonban a vezeték nélküli hírközlés (és adatátvitel) technikája az addigra szinte teljes mértékben felfedezett elektronikai trükkök után már oly mértékben támaszkodott a matematikai háttérismeretekre ''(matematikai algoritmusokra)'', hogy a lelkes hobbisták már nem tudnak sok újat hozni. Napjainkban inkább az igen erőteljes szakképzésben részesült, ám mégis a rádióamatőr kedvtelési célú játékok iránt érdeklődő rádióamatőr társaink szűk csoportja hozhat egy-egy újdonságot a felszínre.
  
 
[[Kategória:Rádióamatőr alapismeretek]]
 
[[Kategória:Rádióamatőr alapismeretek]]

A lap 2010. augusztus 1., 10:30-kori változata

A szó jelentése

Nemzetközi egyezményes rövidítés, amely a rádióamatőrt jelenti. Az angol nyelvterületen a rádióamatőr személyét inkább teljes nevén, hamradio operator-nak nevezik, ám távírón a csatorna szűkössége okán a ham szót használják a teljes kifejezés helyett.

A szó kialakulása

A HAM szó sok év alatt alakult ki. Az 1900-as évek elején a szakképzésben nem részesült embert jelölte. Például „ham actor”, mint nem ezt a szakmát tanult (= szakképzetlen, kedvtelési céllal tevékenykedő, amatőr) színész.

A vezetékes távírót is lelkes rajongói a papír alapú hivatalos kiértékelés helyett a dallama alapján füllel vették. Őket is ham-nak nevezték az újságokban. Megjegyzendő, hogy a hivatalos szakmabeliek pejoratív értelemben is használták ezt a kifejezést („ez az ember is csak egy ham”).

Innen már csak egy lépés volt, hogy ráragadjon az 1910-es években a nem ezt a szakmát tanult, ám annál inkább érdeklődő lelkes rádióbarkácsolókra a ham kifejezés, illetve teljes nevén hamradio operator.

A technikatörténet érdekessége, hogy a XX. században a lelkesen kísérletező amatőröknek (ham) igen sokmindent köszönhetett a vezeték nélküli hírközlés tudománya. Az ezredfordulót közelítve azonban a vezeték nélküli hírközlés (és adatátvitel) technikája az addigra szinte teljes mértékben felfedezett elektronikai trükkök után már oly mértékben támaszkodott a matematikai háttérismeretekre (matematikai algoritmusokra), hogy a lelkes hobbisták már nem tudnak sok újat hozni. Napjainkban inkább az igen erőteljes szakképzésben részesült, ám mégis a rádióamatőr kedvtelési célú játékok iránt érdeklődő rádióamatőr társaink szűk csoportja hozhat egy-egy újdonságot a felszínre.